zens_degunsIestājoties karstam laikam un deguna gļotādai kļūstot sausākai, biežāk ir vērojama tā asiņošana gan bērniem, gan pieaugušajiem. Ja nav pataloģiju, parasti deguns asiņo starpsienas gļotādas daļā, kurā ir simtiem virspusēju asinsvadu ar plānām asinsvadu sieniņām. Izplatīts deguna asiņošanas cēlonis ir arī deguna traumas – bērni, un arī pieaugušie degunu nereti urbina, tādējādi traumējot gļotādu un izraisot asiņošanu.  Līdzīgi kā pieaugušajiem, arī bērniem asiņošanu var izraisīt paaugstināts arteriālais asinsspiediens, skaidro LOR Klīnikas otolaringologs Askolds Akers.

Kā apturēt deguna asiņošanu?

Lai apturētu asiņošanu, bērnam galva būtu jānoliec uz priekšu, nevis atpakaļ. Abas deguna nāsis jāaizspiež ar pirkstiem un jātur aizspiestas 7-10 minūtes – tas ir normālais asins recēšanas laiks. Vienlaikus var likt kaut ko aukstu uz deguna saknes ( vieta starp acīm) vai sprandas rajonā. Lai apturētu deguna asiņošanu, nebāziet degunā vates tamponus, jo tos mainot ik pa minūtei, traumētajā asinsvada vietā nevarēs izveidoties asins receklis, kas turēs brūci ciet. Ja tomēr asiņošana nemazinās, tad degunā var ielikt tamponu, kas piesūcināts ar eļļas saturošiem deguna pilieniem. Taču, neņemiet to uzreiz ārā, lai kādu laiku pastāv. Noteikti nelietojiet ūdeņraža pārskābi deguna asiņošanas apturēšanai, jo tā var pārāk sakairināt gļotādu, uzsvēra A.Akers.

Ja, deguns asiņo bieži

Ja bērnam, vai pieaugušajam deguns asiņo tikai vienreiz, par veselību nav iemesla uztraukties. Taču, ja tas sāk atkārtoties regulāri un ir vēl citi veselības traucējumi, piemēram, pie sasitumiem daudz zilumu vai arī brūces, saskrāpējumi ilgi asiņo, ir obligāti jāvēršas pie ārsta un jānosaka asiņošanas cēlonis.

Vienlaikus asinsvadu sieniņas profilaktiski var stiprināt, lietojot C vitamīnu, proti, oranžie, sarkanie un zaļie augļi un dārzeņi ir vislabākie C vitamīna avoti. Piemēram, glāze apelsīnu sulas satur apmēram 100 miligramus C vitamīna, daudz tā atradīsiet arī zemenēs, kas šobrīd jau plaši pieejamas.