Laringīts ir balss aparāta (balsenes) iekaisums, to var izraisīt balss saišu pārslodze, kairinājums vai infekcija, stāsta LOR Klīnikas otolaringologs Elza Rāte.

Balsenes lielāko daļu izklāj gļotāda.Balsenē atrodas īstās un neīstās balss saites. Īstās balss saites sastāv no elastīgām šķiedrām, skrimšļiem un muskuļaudiem, kurus klāj gļotāda. Balss saišu garums sievietēm un vīriešiem atšķiras, sievietēm tās ir 18-20 mm garas, vīriešiem 20-24.  Mierīgi elpojot balss saites ir gandrīz nekustīgas, balss sprauga ir atvērta. Kustoties un vibrējot, tās veido skaņu. Laringīta gadījumā balss saites ir iekaisušas vai kairinātas, kā rezultātā balss saites ir tūskainas un izmainās runas skaņa, tā kļūst aizsmakusi. Dažos laringīta gadījumos tā var pazust pavisam.

Laringīts var būt īslaicīgs (akūts) vai ilgstošs (hronisks). Lielāko daļu laringītu izsauc pārejoša vīrusu infekcija un nav dzīvībai bīstami. Ilgstošs piesmakums var liecināt par nopietnāku balss saišu saslimšanu. Bērniem vērojamas laringīta lēkmes, īpaši naktīs, jo pa dienu, kamēr bērns aktīvi kustas, ēd un dzer, gļotas labāk izdalās, nenosēžas balsenes apvidū un to nenosprosto. Bet naktī, kad bērns guļ, gļotas uzkrājas zem balsenes un izveido nosprostojumu. Bērnam kļūst grūti ieelpot, viņš uzmostas, sāk raudāt un klepo rejošu klepu. Parasti laringīts  ilgst četras piecas dienas, klepus lēkmes iespējams ārstēt mājās ar ģimenes ārsta konsultāciju vai uzraudzību.

Biežākie simptomi pie laringīta ir:

 • Aizsmakums
 • Balss zudums
 • Kņudināšana un sausuma sajūta kaklā
 • Kakla sāpes
 • Sauss klepus, apgrūtināta elpošana
 • Nedaudz paaugstināta ķermeņa temperatūra

Iemesli

Akūts laringīts


Akūta laringīta gadījumā biežākais cēlonis ir vīrusu infekcija, balss saišu pārslodze. Retākos gadījumos par iemeslu
akūtam laringītam var būt bakteriāla infekcija. Visbiežāk ar akūtu laringītu slimo mazuļi no zīdaiņa vecuma
līdz diviem trijiem gadiem, jo mazu bērnu elpceļi vēl ir šauri un īsi, līdz ar to aizsmakums ir spēcīgāks un iespējami arī smakšanas draudi. Ja bērniņš ir alerģisks, tas ir papildu riska faktors.  

Hronisks laringīts


Ja laringīta simptomi ilgst ilgāk par 3 nedēļām, tad to jau dēvē par hronisku laringītu. Parasti to izraisa ilgstoša kairinātāja ietekme, trauma, jaunveidojumi uz balss saitēm (polipi vai mezgliņi). Biežākie izraisītāji hroniskam laringītam ir inhalējami kairinātāji (ķīmiskas vielas, alergēni, dūmi), gastroezofageālais reflukss, pārmērīga alkohola lietošana, liela balss slodze (skolotāji, dziedātāji), smēķēšana, retāk – bakteriāla vai sēnīšu infekcija. Ilgstošam balss piesmakumam par iemeslu var būt jaunveidojumi uz balss saitēm, balss saišu paralīze.

Ko darīt, lai atvieglotu laringīta simptomus?

 • Lai samazinātu sausuma un kairinājuma sajūtu balsenē būtu jāpārstāj smēķēt, kā arī izvairīties no pasīvās smēķēšanas,
  samazināt alkohola un kafijas daudzumu, dienā uzņemt 2-3 litrus ūdens, uzturā
  nelietot asus ēdienus.
 • Balss miera režīms, labākajā gadījumā nerunāt vispār, ja tas nav iespējams, tad runāt pilnā balsī, nevis čukstus, tas
  mazāk noslogos balss saites. Balss saudzēšana svarīga gan bērniem, gan pieaugušajiem.

 • Apkures sezonas laikā svarīgi, lai gaiss telpās būtu pietiekami mitrs (40–50 %). Var izmantot gaisa mitrinātāju vai uz radiatoriem uzlikt slapjus dvieļus u. tml.

 • Bērniem laringīta lēkmes gadījumā uzreiz vajag atvērt logu vai pienest bērnu pie tā, lai viņš ieelpo vēso, mitro āra gaisu. Ja klepus lēkme nepāriet, vecāki var bērnu silti saģērbt un izvest laukā (atvērt logu vai iziet uz balkonu), jo vēsais, mitrais gaiss palīdzēs mazināt elpceļu tūsku.

 • Jālieto daudz šķidrums, bērniem vajag dot padzerties jebkādu dzērienu, kas bērnam garšo. Šādā situācijā tas var būt arī
  kaut kas mazāk veselīgs.  

 • Palīdz dažādu medikamentu inhalācijas (kuras nozīmējis ārsts), siltu dzērienu lietošana un kaklu saudzējošs uzturs.

 • Ja simptomi ilgst ilgāk par divām nedēļām, būtu nepieciešama ārsta vizīte. Ja parādās apgrūtināta elpošana, krēpām asins piejaukums vai ilgstošs drudzis, ārsta apmeklējums būtu nepieciešams pēc iespējas ātrāk.  
 • Ja bērniem elpošana kļūst ātrāka, skaļāka, smagāka, sēcošāka un parādās zilgana āda ap muti, ievelkas ribu starpu muskuļi, paaugstinās temperatūra, jāsauc ātrā palīdzība