Asiņo deguns

Asiņo deguns: kas to izraisa un kā rīkoties?

Saglabājoties karstam laikam, biežāk ir vērojama deguna asiņošana gan bērniem, gan pieaugušajiem. Ilgstoši atrodoties karstumā, mūsu deguna gļotāda pārkaist, de­guns ir sauss un sāk asi­ņot. Bet ir arī tādi cilvēki, kuriem asinsvadi atrodas tu­vu deguna sieniņām. Viņiem, asinsspiedienam paaugstino­ties un asinīm vairāk cirkulē­jot pa sīkajiem asinsvadiņiem, asinsvadi plīst un rodas asiņošana. Tas ir kā orga­nisma ziņojums mums — esam pārkarsuši saulē. Ja nav pataloģiju, parasti deguns asiņo starpsienas gļotādas daļā, kurā ir virspusējie asinsvadi un plānas asinsvadu sieniņas. Izplatīts deguna asiņošanas cēlonis ir arī deguna traumas – bērni, un arī pieaugušie degunu nereti urbina, tādējādi traumējot gļotādu un izraisot asiņošanu. Līdzīgi kā pieaugušajiem, arī bērniem asiņošanu var izraisīt paaugstināts arteriālais asinsspiediens, skaidro LOR Klīnikas otolaringologs Askolds Akers.

Kā apturēt deguna asiņošanu?

Lai apturētu asiņošanu, galva būtu jānoliec uz priekšu, nevis atpakaļ. Abas deguna nāsis jāaizspiež ar pirkstiem un jātur aizspiestas 7-10 minūtes, jo tas ir normālais asins recēšanas laiks. Vienlaikus var likt kaut ko aukstu sprandas rajonā. Ja tomēr asiņošana nemazinās, tad degunā var ielikt tamponu, kas piesūcināts ar eļļas saturošiem deguna pilieniem. Taču, neņem to uzreiz ārā, lai kādu laiku pastāv. Noteikti nelietojiet ūdeņraža pārskābi deguna asiņošanas apturēšanai, jo tā var pārāk sakairināt gļotādu, uzsvēra A. Akers.

Ja, deguns asiņo bieži

Ja bērnam, vai pieaugušajam deguns asiņo tikai vienreiz, par veselību nav iemesla uztraukties. Taču, ja tas sāk atkārtoties regulāri un ir vēl citi veselības traucējumi, piemēram, pie sasitumiem daudz zilumu vai arī brūces, saskrāpējumi ilgi asiņo, ir obligāti jāvēršas pie ārsta un jānosaka asiņošanas cēlonis.

Vienlaikus asinsvadu sieniņas profilaktiski var stiprināt, lietojot C vitamīnu, proti, oranžie, sarkanie un zaļie augļi un dārzeņi ir vislabākie C vitamīna avoti. Piemēram, glāze apelsīnu sulas satur apmēram 100 miligramus C vitamīna, daudz tā atradīsiet arī dzērvenēs un upenēs.