Brīvā lauka audiometrija

Brīvā lauka audiometrija ir pārbaudes metode, kas ļauj precīzi un agrīni noteikt dzirdes pazeminājumu gan bērniem, gan pieaugušajiem. Brīvā lauka audiometrija, atšķirībā no citiem audiometrijas veidiem, nosaka vienlaicīgi abu ausu summāro dzirdes slieksni. Ko tas nozīmē? Veicot šo mērījumu, cilvēks klausās skaņu signālus, dažādās frekvencēs un skaļumā, vienlaicīgi ar abām ausīm. Rezultātā iegūstam audiogrammu, kurā redzams pie kāda skaņas stipruma un frekvences cilvēks dzird vislabāk, un kurās frekvencēs ir dzirdes pazeminājums. Tas ir svarīgi, lai saprastu, kāpēc cilvēks nesadzird runu, jo katrai skaņai ir savs skaņas stiprums (pēc dB) un frekvence (Hz). Piemēram, spalgo frekvenču skaņas – S, F, K, T ir 2000 līdz pat 8000 Hz frekvenču diapazonā, bet tajā pašā laikā skaņas – Z, M, D,B u.c. ir 250 līdz 1000Hz frekvenču diapazonā. Pamatskaņu frekvences jeb frekvences pie kurām cilvēks sadzird vislabāk ir 250, 500 un 1000Hz. Biežāk tiek skartas augsto frekvenču skaņas, tāpēc cilvēks sāk neuztvert runu.

Pieaugušais runu pie neliela dzirdes pazeminājuma, izprot labāk, nekā bērns, jo pieaugušajam runa jau ir attīstījusies, kā arī spēja “lasīt no lūpām” pie dzirdes pazeminājuma, ir izteiktāka. Bērna runas attīstība norit noteiktā secībā un, ja bērnam dzirde pazeminās, attīstība ir traucēta, tāpēc ir svarīgi laikus konstatēt dzirdes traucējumus.

Brīvā lauka audiometriju veic gan bērniem, gan pieaugušajiem ar vai bez dzirdes aparātiem/ kohleāriem implantiem. Cilvēkam ar dzirdes aparātiem/ kohleārajiem implantiem, Brīvā lauka audiometriju ir nepieciešams veikt, lai izvērtētu dzirdes palīgiekārtas efektivitāti.

Brīvā lauka audiometrija tiek veikta, izmantojot audiometru, kurš ar tumbu palīdzību atskaņo dažāda augstuma un stipruma skaņas. Cilvēka uzdevums ir koncentrēties un dot atbildi uz tikko dzirdamo skaņu. Izmeklējums tiek veikts speciāli izveidotā audiometrijas kabinetā, kas ir izolēts ar īpašu skaņas necaurlaidīgu materiālu. Rokās tiek iedota pults. Kolīdz cilvēks sadzird tikko dzirdamu skaņu, uzdevums ir nospiest pogu.

Brīvā lauka audiometrijas mērķis ir laicīgi noteikt dzirdes pazeminājumu, lai piemērotu atbilstošu tehnisko dzirdes palīglīdzekli. Pie ļoti lieliem tas ir virs (100dB pazeminājuma ) dzirdes zudumiem, tie būtu dzirdes implanti. Pie mazākiem dzirdes zudumiem (līdz 100dB pazeminājuma), tie būtu dzirdes aparāti. Lai noteiktu dzirdes zudumu vai pielāgotu individuāli dzirdes aparātus bērnam vai pieaugušajam, dzirdes akustiķim un LOR speciālistam ir nepieciešama audiogramma.

Pieteikties izmeklējumam

piearsta_lorklinika

audiometrija