Reibonis pret paša gribu

Reibonis pret paša gribu

Reibonis ir sajūta, ka visa pasaule griežas apkārt. To mēdz pavadīt slikta pašsajūta, piemēram, vemšana, nelabums, līdzsvara un koordinācijas traucējumi.

Kas nosaka mūsu līdzsvaru?

Cilvēka līdzsvaru nosaka iekšējā auss jeb balansa orgāns, kas darbojas saskaņā ar gravitācijas likumiem, savukārt redze, nodrošina skata fiksāciju jeb fokusu un muskuļu tonuss, kas notur mūsu ķermeni apkārtējā vidē. Visu šo procesu kontrolē un koordinē centrālā nervu sistēma.

Kad rodas reibonis?

Reibonis rodas tad, ja kādā no iepriekš minētām sistēmām veidojas disbalanss jeb asimetrija, piemēram, jūs atrodaties uz jahtas, kas šūpojas jūras viļņos, iekšējā auss jūt svārstības un muskuļu tonuss mainās, bet apkārtējā vide, ko fiksē redze, izskatās, ka stāv uz vietas. Šādās situācijās mēdz veidoties reibonis, kas konkrētajā piemērā ir traktējams, kā jūras slimība.

Ko darīt, ja sastapies ar reiboni?

Ļoti lielu uzmanību vajadzētu pievērst pavadošajiem simptomiem jeb pazīmēm, kas provocēja reiboni (galvas pagriešana, strauja piecelšanās, ķermeņa noliekšana, atrašanās uz kuģa vai augstumā u.c.). Būtiskas ir arī paša reiboņa īpatnības, proti, vai tam ir noteikts griešanās virziens, vai reiboņa brīdī ir vieglāk ar acīm vaļā vai ciet. Cik ilgi ir reiboņa lēkme, vai to pavada galvassāpes, troksnis ausīs, vai redzes un apziņas traucējumi, vai pilnuma sajūta galvā u.c.

Kādu ārstu apmeklēt.

Reibonis ir otra biežākā pacientu sūdzība pēc galvassāpēm. Vairumā gadījumu precīzu diagnozi un tai sekojošu sekmīgu ārstēšanu palīdz noteikt rūpīga pacienta anamnēze un ārsta izmeklēšana. Pārsvarā šīs situācijas ir ar labvēlīgu iznākumu. Ja reibonis ir ļoti stiprs, to pavada samaņas zudums, rīšanas un runāšanas grūtības, nekavējoties ir jādodas uz slimnīcu.

Tomēr visbiežāk reiboni, apmēram 70% gadījumos, izsauc pataloģija iekšējā ausī. Pārējie 30% var būt saistīti ar neiroloģiskas dabas traucējumiem, sirds un asinsvadu slimību problēmām u.c. saslimšanām.

Vairumā gadījumu pirmā izvēle būtu otoneirologa apmeklējums, kas savā ziņā būtu kā ceļvedis jūsu problēmu risināšanai.