Vasara – laiks, kad izbaudām saules siltumu, uzņemam vitamīnus ēdot svaigas ogas un dārzeņus, atpūšamies pie jūras vai ezera. Tomēr dažreiz prieka baudīšanu vasarā var iztraucēt kukaiņu kodumi. Siltajās dienās un vasaras vakaros parādās odi, dunduri kā arī citi kukaiņi, pēc kuru kodiena var sākties nieze, pietūkums un var būt arī dzīvībai bīstami gadījumi.

Vairumā gadījumi, ja iekodis kukainis , uztraukumam nav pamata. Koduma vieta var būt apsārtusi, pietūkusi ar nelielu niezes sajūtu. Bišu un lapseņu kodumi bērniem var būt sāpīgi, bet lielāko daļu nav bīstami, skaidro LOR Klīnikas pediatre Daira Brenča

Retākos gadījumos, bērnam var parādīties alerģiska reakcija uz kāda kukaiņa kodumu, pēc kura var pasliktināties veselības stāvoklis, izraisot anafilaktisko šoku, kas bērnam var būt bīstams.

Kā rīkoties, ja iekodis kukainis?

  • Ja iekodis ods:

Koduma vietās var izmantot speciālos antihistamīna gelus un antihistamīna tabletes.

  • Ja iekodusi bite, lapsene vai sirsenis, reakcijas var būt nopietnākas:

Pēc iespējas ātrāk izvelciet dzeloni no koduma vietas ar pinceti vai kāda cita priekšmeta palīdzību. Jo ilgāk dzelonis ir iekšā, jo kukaiņu inde iekļūst arvien dziļāk ādā.

Nomazgājiet kukaiņa koduma vietu un pēc iespējas ātrāk uzlieciet aukstu kompresi, lai apsārtums neizplatās plašāks. Dariet to vismaz 3 – 5 x dienā. Ieteicams uzsmērēt uz koduma vietas kādu antihistamīna gēlu un lietot antihistamīna tabletes, devu lietojot atbilstoši bērna vecumam un svaram . Izvairieties no karstas vannas un saules iedarbības. Tas paildzinās stāvokļa uzlabošanos. Atkārtojiet vēl 3 dienas. Pasliktināšanās gadījumā, konsultējieties ar savu pediatru vai ģimenes ārstu.

Ja parādās alerģiskas reakcijas

Ja pēc kukaiņa koduma novērojat sekojošas organisma reakcijas, zvaniet ātrajai palīdzībai 112 un lūdziet palīdzību:

  • Nieze un uztūkums ne tikai koduma vietā un ap to, bet arī citās ķermeņa daļās,
  • Piepampst mēle, lūpas, rīkle,
  • Ir novērojuma apgrūtināta elpošana un paātrināta sirdsdarbība,
  • Reibonis,
  • Sāpes krūšu kurvī,
  • Samaņas zudums.

Ja agrāk nav bijušas alerģiskas reakcijas uz kukaiņu kodumiem, tas vēl nenozīmē, ka tās nekad nevar parādīties, tāpēc sargiet sevi un savus bērnus un problēmu gadījumos lūdziet padomu pediatram vai ģimenes ārstam.