
Svešinieks ausī! Kā rīkoties?
Biežāk svešķermeņi ausīs ir sastopami maziem bērniem, kuri paši ievieto sīkus priekšmetus ārējā auss ejā. Taču nereti arī kukaiņi ielien vai ielido ausī pieaugušajiem. Svešķermeņi ausīs ir bieži sastopama situācija, kad pacients vēršas pie ārsta speciālista pēc palīdzības, jo parasti šie svešķermeņi iesprūst auss ejā un pašu spēkiem dabūt to laukā nav iespējams, stāsta LOR Klīnikas otorinolaringoloģe Elza Rāte.
Pilnuma un/vai svešķermeņa sajūta, sāpes ausī, pasliktināta dzirde ar skarto ausi var liecināt par svešķermeni ausī. Dažos gadījumos šos simptomus var pavadīt slikta dūša un vemšana, klepus un asiņošana no auss ejas. Ilgstoša svešķermeņa atrašanās ārējā auss ejā var izraisīt ārējās auss ejas iekaisumu, kas raksturojas ar spēcīgākas intensitātes sāpēm ausī, auss ejas ( smagākos gadījumos visas auss gliemežnīcas) apsārtumu, tūsku un izdalījumiem no auss ejas.
Parasti, lielākā daļa cilvēku pamana, ja viņu auss ejā nonācis kāds svešķermenis. Ārējās auss ejas kanāls, kurā svešķermenis iesprūst ir ļoti jūtīgs. Ārējās auss ejas kanāls beidzas ar bungplēvīti, kura arī ir ļoti jūtīga.
Lielākoties simptomi svešķermenis ārējā auss ejā ir atkarīgi no svešķermeņa formas un izmēra.
- Ir gadījumi, kad svešķermeni ausī nemaz nepamana, šādos gadījumos pēc kāda laika parādās ārējās auss iekaisums.
- Sāpes ir visbiežāk sastopamais simptoms. Ja svešķermenis bloķē visu ārējās auss ejas kanālu, tad arī ir pasliktināta dzirde ar šo ausi.
- Papildus auss ejas kairinājums var radīt sliktu dūšu, pat vemšanu. Ārējās auss ejas nerva kairinājums var radīt klepošanu un kairinošu sajūtu kaklā.
- Nereti ir sastopama arī asiņošana no ārējās auss ejas, īpaši, ja svešķermenis ir ar asām malām, kā arī tad, ja pacients pats cenšas svešķermeni izvilkt ar citu priekšmetu.
- Nepatīkamākā situācija ir, kad ārējā auss ejā ielien vai ielido kukainis, kurš turpina kustēties auss ejā. Šīs kustības rada nepatīkamu troksni ausī, kā arī kukainis var skrāpēt bungplēvīti, kas rada spēcīgas sāpes. Šādos gadījumos labākais risinājums mājas apstākļos ir iepilināt nedaudz olīveļļas, kas kukaini nogalinās. Protams, ja bungplēvīte ir vesela.
Pārsvarā, kad svešķermenis ir ārējā auss ejā, nav nepieciešama neatliekama medicīniska palīdzība un nav dzīvībai bīstama. Situācijas, kad ir nepieciešams nekavējoties meklēt medicīnisko palīdzību ir tad, ja auss ejā ir ielikta mazā baterija – podziņa, kuras atrodas daudzās bērnu mantās un mazās elektroierīcēs. Šīs baterijas ātri var radīt apdegumu auss ejā.
Ja mājās ir mazi bērni vai cilvēki ar garīgām saslimšanām ( nosliece uz svešķermeņu likšanu ausīs), būtu ieteicams pēc iespējas šos priekšmetus turēt nepieejamā vietā, kā arī izglītot bērnus par sekām kādas var būt, ja svešķermenis nonāk ārējā auss ejā.
|