Atviļņa slimība LOR

Atviļņa slimība un tās izpausmes LOR orgānos

Atviļņa slimība un tās izpausmes LOR orgānos

Ausu, kakla un deguna saslimšanās pēdējā desmitgadē arvien vairāk tiek pievērsta uzmanība kuņģa skābes ietekmei uz rīkli, muti, aizdeguni un degunu. Otolaringoloģijā vairāk tiek runāts par ekstraezofagāla refluksa slimību (EERS) jeb laringofaringeāla atviļņa slimību, stāsta LOR klīnikas otolaringologs Kristaps Dambergs.

Kas ir EERS?

Ekstraezofagāls reflukss notiek, kad kuņģa skābe, pepsīns, žults un aizkuņģa dziedzera enzīmi no barības vada nokļūst augšējos elpceļos – rīklē, mutē, aizdegunē un degunā. Taču par slimību mēs runājam tikai tad, kad šis reflukss jeb atvilnis izraisa sūdzības. Bērniem ekstraezofagāls reflukss vērojams no 1.8% līdz 22%, taču to bieži neatklāj, jo sūdzības ir variablas un var maskēties kā citas bērnu vecumā sastopamas saslimšanas.

Kādi ir EERS simptomi un klīniskā aina

Tipiskākie simptomi ir dedzināšana, sāpes krūtīs, vemšana, vēdersāpes, grūtības norīt, atraugas. Bērniem pie EERS bieži vērojams hronisks klepus, kakla sāpes, deguna aizlikums, bieža vemšana, balss aizsmakums, smaka no mutes u.c. Tomēr jāatceras, ka mazu bērnu vecumā, atvilnis var būt fizioloģisks.

Biežākie ORL simptomi pie EERS ir:

Kādi faktori ietekmē atviļņa slimības rašanos?

Kādi ēdieni var pastiprināt sūdzības?

Kā ārstēt EERS?

Pirms lietot medikamentus, var veikt virkni pasākumus, kas mazinās simptomus:

Medikamenti:

Šobrīd ir vairāki medikamenti, ko var lietot refluksa slimības gadījumā. Zelta standarts ir Protonu sūkņa inhibitori, zem šīs zāļu grupas ietilpst daudz dažādu medikamentu. Pirms sākt lietot medikamentus obligāti, jākonsultējas ar savu ārstējošo ārstu, kurš Jums ieteiks medikamentu, tā devu, lietošanas veidu un ilgumu.

Izmantotā literatūra: