Atviļņa slimība un tās izpausmes LOR orgānos
Atviļņa slimība un tās izpausmes LOR orgānos
Ausu, kakla un deguna saslimšanās pēdējā desmitgadē arvien vairāk tiek pievērsta uzmanība kuņģa skābes ietekmei uz rīkli, muti, aizdeguni un degunu. Otolaringoloģijā vairāk tiek runāts par ekstraezofagāla refluksa slimību (EERS) jeb laringofaringeāla atviļņa slimību, stāsta LOR klīnikas otolaringologs Kristaps Dambergs.
Kas ir EERS?
Ekstraezofagāls reflukss notiek, kad kuņģa skābe, pepsīns, žults un aizkuņģa dziedzera enzīmi no barības vada nokļūst augšējos elpceļos – rīklē, mutē, aizdegunē un degunā. Taču par slimību mēs runājam tikai tad, kad šis reflukss jeb atvilnis izraisa sūdzības. Bērniem ekstraezofagāls reflukss vērojams no 1.8% līdz 22%, taču to bieži neatklāj, jo sūdzības ir variablas un var maskēties kā citas bērnu vecumā sastopamas saslimšanas.
Kādi ir EERS simptomi un klīniskā aina
Tipiskākie simptomi ir dedzināšana, sāpes krūtīs, vemšana, vēdersāpes, grūtības norīt, atraugas. Bērniem pie EERS bieži vērojams hronisks klepus, kakla sāpes, deguna aizlikums, bieža vemšana, balss aizsmakums, smaka no mutes u.c. Tomēr jāatceras, ka mazu bērnu vecumā, atvilnis var būt fizioloģisks.
Biežākie ORL simptomi pie EERS ir:
- Deguna obstrukcija/apgrūtināta elpošana;
- Sāpes/diskomforts degunā;
- Sāpes kaklā;
- Hronisks faringīts;
- Krākšana;
- Skaļa elpošana caur degunu;
- Smaka no mutes;
- Siekalošanās;
- Zobu erozija;
- Hronisks laringīts;
- Auss sāpes, vidusauss saslimšanas u.c.
Kādi faktori ietekmē atviļņa slimības rašanos?
- Pārmērīga alkohola lietošana
- Aptaukošanās
- Grūtniecība
- Smēķēšana
- Hiatāla trūce
Kādi ēdieni var pastiprināt sūdzības?
- Asi ēdieni
- Trekni ēdieni
- Eļļā cepti produkti
- Ķiploki, sīpoli
- Citrusa augļi
- Kofeīns
- Uz tomātiem bāzēti ēdieni – pastas mērces u.c.
Kā ārstēt EERS?
Pirms lietot medikamentus, var veikt virkni pasākumus, kas mazinās simptomus:
- Diēta – izvairīties no trekniem un ceptiem ēdieniem, dzērieniem ar kofeīnu, sīpoliem, ķiplokiem, uz tomātu bāzes taisītiem ēdieniem, citrusa augļiem, pipariem, šokolādi, piparmētru un alkoholiskiem dzērieniem.
- Ēst mazākas porcijas – ikdienišķās 3 lielās porcijas sadalīt 5-6 mazākās porcijās. Svarīgi arī ieturēt maltītes regulāri vienā un tajā pašā laikā.
- Nesmēķēt – Nikotīns var būt kā faktors, kas liek barības vada sfinktera muskulim atslābt, līdz ar to skābe vieglāk nonāk barības vadā un augšējos elpceļos.
- Samazināt svaru – regulāras fiziskas slodzes.
- Negulties horizontālā stāvoklī pēc ēšanas – Pēc ēdienreizes cilvēks nereti jūtas miegains, taču svarīgi 2-3 stundas pēc ēšanas neiet gulēt, vai arī neatrasties horizontālā stāvoklī. Gravitācijas spēka ietekmē skābe var vieglāk nokļūt barības vadā un augšējos elpceļos.
- Vakariņas ieplānot agrāk – vismaz 3 stundas pirms miega.
- Pacelt gultas galvgali uz augšu – gravitācijas spēks neļaus skābei nokļūt augstāk par kuņģi.
Medikamenti:
Šobrīd ir vairāki medikamenti, ko var lietot refluksa slimības gadījumā. Zelta standarts ir Protonu sūkņa inhibitori, zem šīs zāļu grupas ietilpst daudz dažādu medikamentu. Pirms sākt lietot medikamentus obligāti, jākonsultējas ar savu ārstējošo ārstu, kurš Jums ieteiks medikamentu, tā devu, lietošanas veidu un ilgumu.
Izmantotā literatūra:
- Brodsky L., Carr M.M. Extraespphagal reflux in children. Curr Opin Otolaryngol Head Neck Surg 14:387–392. _2006
- Gold BD Gastroesophageal reflux disease: could intervention in childhood reduce the risk of later complications? Am J Med 2004; 117 (Suppl 5A): 23S–29S.
- Jecker P,Orloff LA, Mann WJ. Extraesophageal reflux and upper aerodigestive tract diseases. ORL J Otorhinolaryngol Relat Spec 2005; 67:185–191.
- Ulualp S, Brodsky L. Nasal pain disrupting sleep as a presenting symptom of extraesophageal acid reflux in children. Int J Pediatr Otorhinolaryngol 2005; 69:1555–1557 Poje C, Ulualp S, Brodsky L. A role for gastroesophageal reflux in the promotion of chronic ear disease. Podium Presentation at the Society for Ear Nose and Throat Advances in Children; Toronto, Ontario; 2 December 2004.
- http://asthmaandallergies.org/asthma-allerg…