skalot degunu

Vai deguna veselību uzlabo tā skalošana?

Deguna skalošana ir vienkāršs, ērts un efektīvs veids, kā mazināt tūsku un izdalījumus no deguna un saīsināt slimošanas laiku. Kā šo procedūru veikt pareizi un, galvenais, ar ko skalot degunu – skaidro LOR Klīnikas otolaringoloģe DAIGA LIFŠICA.

Daudziem deguna skalošana saistās ar senu tautas metodi, ko mūsdienās vairs neizmanto. Vai tā ir taisnība?

Tas ir mīts. Rinosinusīta jeb deguna blakusdobumu iekaisumu Eiropas un pasaules jaunākajās vadlīnijās deguna skalošana atzīmēta kā viena no procedūrām, kas jāveic, lai izārstētu blakusdobumu infekciju. Tāpēc to vairs neuzskata par tautas metodi. Protams, ļoti svarīgi, kā skalošanu veic.

Mūsu degunam pašam ir attīrīšanās funkcija – degunu un tā blakusdobumu gļotādu klāj īpašs epitēlijs ar skropstiņām jeb skropstiņepitēlijs. Šīs skropstiņas nepārtraukti kustas, un to labi var redzēt mikroskopā. Skropstiņas ir kā kustīgs paklājiņš, kas kustas virzienā no deguna priekšpuses, no blakusdobumiem uz rīkli. Līdz ar to viss nelabvēlīgais, kas nonāk degunā, visas gļotas, ko ražo pats epitēlijs, tiek aizskalots uz rīkli, un mēs to norijam. Kad degunā ir iekaisums – akūtas, alerģiskas vai hroniskas iesnas – skropstiņu funkcija ir traucēta. Proti, skropstiņas nespēj tikt galā ar savu darbu, jo tām traucē tūska vai gļotas, kas izdalās pastiprināti, un deguna attīrīšanās ir apgrūtināta. Tad mēs varam nākt palīgā un veikt deguna dobuma skalošanu.

Uzreiz iedomājos, ka skalošana var palīdzēt tad, kad jūtama iesnu tuvošanās. Tā gan droši vien nav vienīgā reize?

Protams, kad tuvojas vīruss, sāk kņudēt deguns, kļūst apgrūtināta elpošana, pirmais, ko varam darīt, – izskalot degunu. Tas, pirmkārt, atvieglo simptomus – mazina kņudēšanu un izdalījumus. Otrkārt, nedaudz mazina arī tūsku. Vīrusa gadījumā tas dzīvo un vairojas deguna šūnās, un, to skalojot, varam aizskalot arī vīrusa daļiņas.

Skalošana ir ļoti nepieciešama arī tad, kad jau ir kārtīgas, biezas iesnas ar aizliktu degunu. Ideja ir šāda: kad mums ir iesnas, problēma nav tikai degunā, bet arī blakusdobumos. Ja ir tūska, pareizi būtu vispirms degunā iepūst līdzekli, kas satur ksimetazolīnu, un atbrīvoties no tūskas, lai šķīdumam būtu, kur palikt. Tad skalot degunu, lai ūdens nonāktu arī blakusdobumos, – mēs atbrīvotu blakusdobumu atveres, un patoloģiskais saturs, kas ir deguna blakusdobumos, izkļūtu laukā.

Deguna skalošana ir ļoti aktuāla arī tiem, kam ir alerģiskas iesnas. Tad degunu vajadzētu skalot regulāri, no rīta un vakarā. Piemēram, atnākot no āra, kur bijusi saskarsme ar alergēniem, putekļiem. Izskalojot degunu, izskalojam arī kairinošo alergēnu un tādējādi palīdzam degunam no tā atbrīvoties.

Kādu šķidrumu vislabāk izmantot skalošanai – jūras ūdeni, sālsūdeni?

Pareizi ir degunu skalot ar izotonisku sāls šķīdumu. Izotonisks šķīdums ir vienādā sāls koncentrācijā ar mūsu ķermeņa fizioloģiskajiem šķidrumiem – asinīm, sekrētiem. Tas ir tāds pats kā šķidrums mūsu šūnās, tāpēc ir atbilstošākais arī deguna skalošanai. Ja skalošanai izmantosim hipertonisku šķīdumu, kurā ir lielāka sāls koncentrācija, tas no šūnas izvilks šķidrumu; ja izmantosim hipotonisku šķīdumu, šūnas piebriedīs, un radīsies tūska. Savukārt izotoniskais sāls šķīdums nekairinās un neradīs tūsku. Sinusītu ārstēšanas Eiropas jaunākajās vadlīnijās ir skaidri pateikts, ka skalošanai domātajam ūdenim jābūt ar spiedienu un lielā apjomā. Tātad tam, ka mēs vienkārši iepūtīsim deguna aerosolu ar jūras ūdeni, ko var iegādāties aptiekās, ārstnieciska efekta nebūs, tas varbūt tikai palīdzēs uz brīdi justies labāk.

Vienkārši, ērti un pareizi!

Šobrīd pie mums, LOR KLīnikā nopērkamas speciālas ierīces deguna pareizai skalošanai. Tās ir speciālas pudelītes, kuru uzgaļi precīzi piegulst deguna ejai, nāsij. Komplektā ir arī kastīte ar sāls šķīdumu, kuru šajā pudelītē atšķaidot iegūstam izotonisko ūdeni un tad pēc instrukcijas skalojam degunu. Pudelīte ir ļoti ērti izmantojama: vienkārši jāpieliek pie deguna ejas un virs izlietnes jāsaspiež. Tad ūdens pa deguna pretējo pusi un muti iztek laukā. Šādas ierīces pieejamas gan pieaugušajiem, gan bērniem – šai pudelītei ir mazāks uzgalītis un mazāks tilpums. Taču skalošana ne ar ko neatšķiras gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Ar vienu paciņu un vienu pudeli var izskalot abas deguna ejas – pudelītē ietilpst tieši tik daudz, cik nepieciešams vienai skalošanas reizei. Pēc procedūras pudeli noskalo un atstāj līdz nākamajai reizei. Jāievēro instrukcija un higiēna – pudelīte jāmaina vai jāsterilizē reizi trijos mēnešos.

Kas jāņem vērā, skalojot degunu?

Pirms skalošanas jānomazgā rokas, pudelītei jābūt tīrai, precīzi pēc instrukcijas jāsajauc sāls šķīdums, lai tas būtu pareizā koncentrācijā. Pudelīte jātur paralēli sejai pie nāss, galvai jābūt pieliektai. Literatūrā apraksta, ka skalošanas laikā var būt neliela deguna asiņošana, tomēr tā notiek ļoti reti. Iestumt pudelīti pārāk dziļi degunā nevar, jo tās lielākā daļa paliek deguna ārpusē.

Noteikti jāpieskata ūdens temperatūra – tam nav jābūt karstam un nav jābūt aukstam. Piemērotākais ir istabas temperatūras ūdens, lai gan man pašai lielāks komforts ir tad, ja ūdens ir nedaudz siltāks par istabas temperatūru.

Kā izskalot degunu neaizrijoties? Tā, lai ūdens tiešām pa vienu nāsi ietecētu iekšā un pa otru iztecētu ārā?

Lai ūdens nenonāktu rīklē, ir jāsasprindzina aukslējas, lai noslēgtu elpceļus no gremošanas ceļiem. Ko es iesaku? Kad ir uzsākta skalošana, jānoliecas virs izlietnes, pudelīte jāpieliek pie deguna ejas, mute jātur atvērta un jāsaka k vai h skaņa. Kad saka kkkk vai hhhh, var just, ka rīklē viss sasprindzinās. Tādējādi ūdenim nav iespējas ietecēt dziļāk elpceļos vai barības ceļos, un tas viss vienkārši iztek pa otru nāsi laukā. Normāli ir arī tas, ja daļa iztek laukā pa muti.

 Cik reižu dienā var veikt skalošanu?

Tas atkarīgs no saslimšanas. Akūtu iesnu gadījumā es teiktu: jo biežāk, jo labāk, pat četras piecas reizes dienā. Kad jūt, ka deguns piepildās ar gļotām, to var izskalot. Bet pamatā pietiek, ja skalošanu veic divas reizes dienā.

Vai vērts skalot degunu ikdienā, arī tad, ja nav iesnu?

Domāju, ka tāpat skalot degunu nevajag. Lai gan ir ārsti, kas uzskata, ka, tāpat kā mēs tīrām zobus, reizi vai divas reizes dienā mēs varētu arī izskalot degunu.

Starp citu, deguna skalošana ir ieteicama arī tiem, kam ir deguna polipi. Viena no polipu ārstēšanas metodēm ir deguna skalošana ar steroīdiem. Sāls šķīdumam var pievienot steroīdu šķīdumu un tā to nogādāt deguna blakusdobumos. Arī cilvēkiem, kam bijušas deguna blakusdobumu operācijas un kam pēcoperācijas periodā skalošana ir aktuāla, to ir ļoti ērti darīt, izmantojot šo pudelīti.

Vai ir kas atšķirīgs, par ko, skalojot degunu, jāpiedomā senioriem?  

Deguna skalošana visiem ir vienāda. Taču gados vecākiem cilvēkiem ir raksturīga aizdegunes tecēšana, un skalošana ir viens no veidiem, kā šos simptomus mazināt. Aizdegunes tecēšana nozīmē, ka iesnu nav, bet deguns tek – izdalās dzidri izdalījumi, kas nereti pastiprinās, ienākot siltā telpā. Aizdegunes tecēšanu nevar izārstēt pilnībā, ar to ir jāsadzīvo, taču deguna skalošana var nedaudz palīdzēt un atvieglot ikdienu.

Kā labāk izskalot degunu bērnam?

Ideja ir tāda pati kā pieaugušajam – jārīkojas precīzi pēc instrukcijas, kas ir uz skalošanas pudelītes. Deguna skalošana palīdz arī bērniem, kam ir adenoīdi. Skalošanas šķīdums iekaisuma gadījumā nonāk aizdegunē, kur atrodas mandele, un palīdz no tās noņemt sekrētu, atvieglojot nepatīkamos simptomus. Taču deguna skalošanu bērnam iesaku veikt saudzīgi un pakāpeniski, lai skalošana viņam neradītu traumatisku pieredzi un procedūra noritētu bez asarām. Vislabāk sākumā ļaut pašam pamēģināt.

Kādas kļūdas mēdzam pieļaut, skalojot degunu?

Lielākā kļūda ir tā, ka reizēm cilvēki paši mājās šķaida un gatavo sālsūdeni deguna skalošanai. Mājās šķaidot sāli un ūdeni, nejauši var uztaisīt vai nu hipotonisku ūdeni, kas veicinās tūsku, vai hipertonisku ūdeni, kura iedarbība būs līdzīga tam, ja mēs degunā iebērtu sāli, – tas ļoti kairina gļotādu. Tāpēc pašdarbību neiesaku, sevišķi tāpēc, ka ir pieejams jau speciāli sagatavots un mūsu organismam piemērots šķīdums.