Galvas un kakla ādas ļaundabīgi audzēji

Ādas ļaundabīgie audzēji ir bieži sastopama patoloģija galvas un kakla rajonā. Visu ādas ļaundabīgo audzēju gadījumu skaits katru gadu palielinās aptuveni par 5%. Ādas ļaundabīgie audzēji tiek iedalīti nemelanomas un melanomas audzējos. Nemelanomas ādas vēzis ir visizplatītākā ādas neoplāzijas forma. Gadā tiek diagnosticēts miljoniem gadījumu. Savukārt melanoma sastāda mazāk nekā piecus procentus no ādas vēža gadījumiem, bet lielākoties tieši ar melanomu saistītie gadījumi ir ar letālu iznākumu. Agrīna audzēju diagnostika ir vislabākais veids, kā samazināt mirstības rādītājus, skaidro LOR klīnikas otolaringologs Renārs Deksnis.

Veicinošie faktori

Viens no galvenajiem ādas audzēju attīstības riska faktoriem ir ultravioletais starojums (UVS), īpaši saulei atklātajās ķermeņa zonās – skalpa ādā, seja, dekoltē zonā. UVS piemīt virkne svarīgu bioloģisko efektu, piemēram, D-vitamīna neaktīvās formas sintēze ādā. Taču tam ir arī daudz negatīvo efektu: ādas šūnu DNS mutācijas, fotonovecošanās tas ir pigmentācijas traucējumi, kā arī ādas ļaundabīgu audzēju attīstība.

Pie riska faktoriem arī ir pieskaitāmi: pozitīva ģimenes anamnēze, smagi saules apdegumi bērnībā, kumulatīvais jeb uzkrātais UV starojums, HPV vīrusa klātbūtne ādā, pakļautība rtg-starojumam, imūnsupresija, kā arī dzīvesvietas ģeogrāfiskais platums.

Simptomi un diagnostika

Ļoti svarīga ir pašdiagnostika. Ja saulei atklātajās zonās parādās pigmentācija, asimetrisks veidojums ar nelīdzenām malām, kas strauji aug, maina savu formu, krāsu, ir steidzīgi jāvēršas pie ārsta uz apskati. Vai arī ja parādās jaunveidojums, kas laika gaitā palielinās diametrā, izčūlo, asiņo un nedzīst.

Ārsts veic apskati ar speciālu optisko vai digitālo ierīci, kas palīdz vizualizēt veidojuma pigmenta tīklojumu vai patoloģiskos asinsvadus. Nepieciešamības gadījumā ārsts paņem biopsiju tas ir nelielu audu fragmentu parauga histoloģiskai izmeklēšanai.

Ārstēšana

Ja veidojums ir virspusējas izplatības, proti, lokalizēts ādas virsējos slāņos to iespējams ārstēt konservatīvi – ar aplicējamiem līdzekļiem. Savukārt, ja veidojums ir izaudzis līdz ādas dziļākajiem slāņiem, tad to operē. Vēlīnajās stadijās, kad jau ir izveidojušās attālās metastāzes, parasti pielieto sistēmisko imūnterapiju.

Profilaktiskie pasākumi:

Galvas un kakla ādas ļaundabīgu audzēju izplatība mūsdienās kļūst ar vien biežāka, tāpēc mums ir pastiprināti jāpievērš uzmanība savas ādas stāvoklim. Šajā gadījumā ļoti svarīga ir multidisciplināra pieeja, kur sadarbojas dermatologi ar ķirurgiem, lai pēc iespējas agrīnāk diagnosticētu un ārstētu saslimšanu, uzsvēra LOR klīnikas otolaringologs Renārs Deksnis.