Tīri ausis parezi

Labākais auss tīrīšanas instruments – paša pirksts!

Ausīs atrodas pārveidoti sviedru dziedzeri, proti, sēra dziedzeri, kas izstrādā dzeltenbrūnu sekrētu jeb sēru. Sēra izdalīšanās ir organisma aizsargreakcija pret putekļiem, svešķermeņiem, arī pret mikrobiem un sēnīšu infekcijām, kas var nokļūt ausīs. Tas attīra un dezinficē mūsu dzirdes orgānus.  Katram cilvēkam sēra izdale notiek citādi, tieši tāpat kā sviedru dziedzeri mums katram funkcionē atšķirīgi – cits svīst ļoti, cits gandrīz nemaz. Vienlaikus sēra izdalīšanos var pastiprināt tas, ja regulāri apmeklē baseinu vai peldamies, īpaši karstā vasaras laikā, skaidro LOR klīnikas speciālisti.

Ja runājam par bērniem, tad, ja bērnam pastiprināti izdalās sērs, tas nav nekas slikts, bet gan normāla fizioloģiska organisma reakcija. Nereti pavisam mazam bērniņam tas mainās – vienu brīdi šķiet, ka sērs izdalās ievērojami vairāk, tad atkal tas samazinās. Par to nav jāsatraucas, tikai ar mīkstu salvetīti regulāri ausis jāizslauka.

Ar vates jeb kosmētikas kociņiem ausis patiešām kategoriski tīrīt aizliegts! To darot, ir risks saskrāpēt auss eju, citreiz pat var savainot bungplēvīti, kas plānāka par papīru. Fizioloģiski auss tīrās pati, izsviežot sēru. Ausis ir pietiekami izmazgāt no ārpuses tad, kad mazgājat galvu un lai ausis no sēra atbrīvotu droši, vislabākais mērinstruments ir mūsu pirksti. Cik tālu pirksts ļauj iekļūt auss ejā, tik tālu ausi drīkstam iztīrīt. Vēl ausis var izslaucīt ar mīkstu salveti vai dvieļa stūri. Tāpat, ja ūdens iekļūst ausīs, tas nav jāmēģina izdabūt ar īpašiem priekšmetiem. Palēkājiet uz vienas kājas, noliecot galvu uz to pusi, kur nepieciešams un ūdens pats iztecēs.

Dažiem cilvēkiem ausis ir izvietojušās tā, ka pašattīrīšanās no ausu sēra ir traucēta. Piemēram, pārāk šaura ausu kanāla dēļ. Viens sēra slānis uzklājas otram, un pakāpeniski veidojas sēra korķis. Korķu rašanās iemesls ir tas pats stāsts par sēra veidošanās īpatnībām, bet, iespējams, dažkārt vainīgi ir tie paši nelaimīgie vates kociņi, ko izmanto ausu tīrīšanai. Tie, kas vismaz reizi dzīvē ir saskārušies ar šo problēmu, zina, cik tas ir nepatīkami. Šķiet, ka ausī kaut kas spiež, trokšņo, ir pastāvīgs diskomforts, reibonis. Pēc ūdens procedūrām var rasties kurluma sajuta.

Ja ir aizdomas par sēra korķi, vērsieties pie ģimenes ārsts vai LOR speciālista. Procedūra nav sāpīga, izņemot gadījumus, ja pašrocīgi jau mēģināts ar vates kociņiem ausi tīrīt, satraumējot ausu eju. Otolaringologi ierasti veic divu veida sēra korķa evakuācijas paņēmienus: kiretāžu (ar speciālu āķītī, sūknīti vai karoti) veic korķa evakuāciju vai skalošana, kas tiek veikta ar siltu ūdens strūklas palīdzību, kad ar spiedienu sērs no ausīm tiek izskalots. Neskaitot mehānisku sēra korķa evakuāciju, pastāv arī lokāli lietojami preparāti, kas mīkstina sēra korķi, lai to būtu vieglāk evakuēt ar skalošanu.