Sēra korķis

Nebeidzamā cīņa ar sēra korķiem

Auss sēra korķa likvidēšana ir bieža procedūra, kas nereti prasa lielu gan pacienta, gan ārsta pacietību. Pēdējos 20 gados, attīstoties farmakoloģijai un kosmetoloģijai, arī sēru korķu veidošanās ir pieaugusi. Nebeidzamā cīņa ar šo problēmu daudzus ved izmisumā un rada diskomfortu, stāsta LOR Klīnikas otolaringoloģe Ilze Sokolova.

Lai saprastu sēra korķa būtību, jāsaprot, vai tā vispār ir pataloģija, turpina otolaringoloģe. Ausīs atrodas pārveidoti sviedru dziedzeri – sēra dziedzeri, kas izstrādā sekrētu jeb sēru.

Ir divi galvenie auss sēra veidi:

mitrais –  dzeltenbrūnā krāsā;-

sausais – pelēkā krāsā.

Sēra izdalīšanās ir organisma aizsargreakcija pret putekļiem, svešķermeņiem, pret mikrobiem un sēnīšu infekcijām, kas var nokļūt ausīs. Vienlaikus tas pasargā no niezēšanas, sausuma sajūtas auss ejā. Katram cilvēkam sēra izdale notiek citādāk tieši tāpat, kā sviedru dziedzeri katram funkcionē atšķirīgi – cits svīst ļoti, cits pavisam nedaudz. Jautāsiet, kā tīrīt ausis? Fizioloģiski ausis tīrās pašas, proti, izsviežot sēru. Taču, lai ausis no sēra atbrīvotu droši, un nekaitējot, vislabākais mērinstruments ir mūsu pašu pirksti. Cik tālu pirksts ļauj iekļūt savā auss ejā, tik tālu ausi drīkstam iztīrīt. Vēl mazam bērnam ausis var izslaucīt ar mīkstu salveti.

Taču ir faktori, kas var veicināt sēru korķu veidošanos, piemēram, vielmaiņas traucējumi, anatomiskās pārmaiņas ārējās auss ejā u.c. Vēlos norādīt, ka vates kociņu lietošana auss tīrīšanai, kā arī mūzikas klausīšanās ar austiņām aktivē sēra dziedzeru darbību. Sēra korķi var skart visas vecuma grupas, bet biežāk tomēr bērnus un vecākus cilvēkus, kā arī cilvēkus ar kognitīviem traucējumiem.

Kas var liecināt par sēra korķa esamību vai veidošanos: dzirdes pasliktināšanās, nieze auss ejā, pilnuma sajūta ausī, sāpēs pie/aiz auss apvidū, reibonis, troksnis ausī.

Otolaringologs ierasti veic divu veida sēra korķa evakuācijas paņēmienus: kiretāžu ( ar speciālu āķītī, sūknīti vai karoti) veic korķa evakuāciju vai skalošana, kas tiek veikta ar siltu ūdens strūklas palīdzību, kad ar spiedienu sērs no ausīm tiek izskalots. Neskaitot mehānisku sēra korķa evakuāciju, pastāv arī lokāli lietojami preparāti, kas mīkstina sēra korķi, lai to būtu vieglāk evakuēt ar skalošanu.

Gribu vērts uzmanību, ka, ja sēra korķis veidojas reizi 6-12 mēnešos, vērsieties ambulatori pie LOR speciālista, noslēgumā skaidro LOR Klīnikas otolaringologs Ilze Sokolova.