Kakla sāpes. Ko darīt?

Kasās kaklā. Ko darīt, lai kakla sāpes mazinātu?

Pirmais jautājums – kāpēc kakls vispār sāp? Nav tādas kakla sāpju sezonas, bet ir vīrusu sezona. Un te nu jāteic, ka ar pūšamajiem aerosoliem vai kakla tabletēm, kas nopērkamas aptiekā, neviens vēl nav vīrusu izārstējis, proti, sūkājamo kakla tablešu un aerosolu uzdevums ir cits – simptomātiska ārstēšana un simptomu atvieglošana, skaidro LOR Klīnikas otolaringoloģe Ilze Sokolova

Kas notiek kaklā iekaisuma laikā?

Jau tā maigā kakla gļotāda kļūst sausāka, trausla, un tieši tas izraisa nepatīkamo kņudinošo sajūtu un dažreiz pat stipras sāpes. Citreiz pacienti nāk un saka: jau nedēļu sūkāju tabletes, bet nekas nepalīdz! Beigās izrādās, ka tie ir maigi augu valsts preparāti, kuri tiešām neatrisinās pamatsaslimšanu. Un ir arī otra galējība – cilvēks sūkā stipras tabletes ik pēc divām stundām, starplaikos kaklu vēl skalo un pastiprināti ēd medu un ķiplokus.  Katra šī lieta mazās devās tiešām ir laba un veselīga, bet kopā tādos kvantumos – vienkārši par daudz. Tāpēc pašam svarīgākajam principam, izvēloties kādu terapiju, jābūt – nekaitēt sev!

Atšķiras arī kakla sāpju izraisītājs – vai nu tas ir vīruss, vai arī baktērijas. Vīrusu izraisītas slimības ir pašlimitējošas – tas nozīmē, ka tās nedēļas vai divu laikā pāries pašas neatkarīgi no tā, kādas tabletes tiks lietotas. Savukārt bakteriālām saslimšanām tiešām vajadzēs medikamentus, jo sliktās baktērijas vienkārši jāiznīcina. 

Vīrusu uzdarbošanās kulminācija parasti ir trešajā vai ceturtajā slimības dienā – tad ir temperatūra, sāpes kaklā, kas strauji paasinās, un šķiet, ka kļūst arvien trakāk un bez ārsta ziņas veselai nekļūt. Bet jau piektajā dienā vīruss, sasniedzis savu kulmināciju, sāk rimties. Ja, jūti pēkšņu uzlabojumu, iespējams, šoreiz tiksi cauri sveikā arī bez ārsta apmeklējuma.

Kādus preparātus izvēlēties, lai mazinātu diskomfortu kaklā?

Izvēloties zāles kaklam, pievērsiet uzmanību divām ļoti svarīgām detaļām: vai sastāvā ir kaut kas sāpju mazināšanai un vai preparāts mitrinās gļotādu. Piemēram, daudzos līdzekļos ir spēcīgas vielas, kas paredzētas hronisku kakla slimību atvieglošanai. Tie ir stipri un var apdedzināt gļotādu, ja tiek lietoti nelaikā. Otrkārt, viena no šodien populārākajām kaitēm ir alerģijas, un tāpēc jāuzmanās, vai kakla zāļu sastāvā arī nav kāds spēcīgs alergēns. Piemēram, tāds ir smiltsērkšķis. Un, ja papildus slimībai sāksies alerģija, kļūs tikai sliktāk, nevis labāk. Tomēr, ja palūkojamies uz statistiku, 90 procentus kakla saslimšanu tomēr izraisa vīrusi. Tāpēc vislabākā ārstēšanās, ko varam ieteikt, ir – pāris dienas miera režīmā, pabūšana mājās, šķidruma lietošana, lai vīruss ātrāk izskalojas, un simptomu mazināšana ar dažādiem līdzekļiem saprāta robežās. 

Kad doties pie daktera!

  1. Ja slimības gaita liecina par iespējamu bakteriālu infekciju:
    • stipras sāpes kaklā un stiprs klepus;
    • paaugstināta ķermeņa temperatūra (virs 38,3 oC);
    • galvassāpes, vēdersāpes, vemšana;
    • citiem ģimenes locekļiem nesen konstatēta bakteriāla infekcija. 
  1. Ja ir dehidratācijas pazīmes – sausa mute, stiprs nespēks, mazināts urīna daudzums.
  2. Ja ar pretsāpju līdzekļiem neizdodas, mazināt sāpes.
  3. Apgrūtināta elpošana.
  4. Slimības simptomi pieaugušiem ilgst vairāk par vienu nedēļu, bērniem – ilgāk par divām nedēļām.